

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2 mm |
| Width | 2 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.75 mm |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Output Current | 200 mA |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 75 µA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Boost |
| Switching Frequency | 2 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Up |
| Output Voltage | 5 V |
Stock: 2086
Distributors
pcbx
Unit Price$0.38928
Ext.Price$0.38928
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.38928 | $0.38928 |
| 10 | $0.30298 | $3.02980 |
| 50 | $0.25931 | $12.96550 |
| 100 | $0.22194 | $22.19400 |
| 500 | $0.19895 | $99.47500 |
| 1000 | $0.18673 | $186.73000 |
